FREESTYLE Frisbee


Jest to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu na pograniczu sztuki oraz cyrku, polegająca na wykonywaniu różnego rodzaju trików wirującym dyskiem frisbee o wadze 160gram. Początki sięgają lat 70-tych, a pierwsze zawody odbyły się w 1974 roku w Toronto, w roku 1980 zostało założone "Freestyle Players Association" a firma Discraft stworzyła dysk o bardziej zaokrąglonych rantach oraz wadze 160g dający większe możliwości.

Podstawą w zabawie jest rotacja (ang. spin) która przy każdym rzucie wytwarza różnice ciśnień dzięki czemu frisbee unosi się w powietrzu. Właśnie ten spin jest podstawą trików w freestyle frisbee, wykonywanych na końcówkach palca, powietrzu, tocząc po ciele czy uderzając w locie.

Nauka wymaga wielu prób i cierpliwości lecz gdy złapiemy podstawy daje dużo przyjemności, doskonała do zabawy samemu lub w parach tak jak to ma miejsce na zawodach. Zarówno Freestyle jak i Ultimate zaczyna się od rzutów oraz chwytów dysku wprawionego w ruch obrotowy, choć są to inne techniki.

W przypadku Freestyle na wyższym poziomie dla zmniejszenia tarcia używa się sztucznych paznokci lub kawałków plastiku przymocowanych do palca wskazującego a dyski od wewnętrznej strony spryskuje się płynem silikonowym.   

 

Podstawowe pojęcia w Frisbee Freestyle :

 

  • THROWS - czyli nic innego jak rzut - celem jest nie dystans lecz jak największa rotacja dlatego wykonujmy go wyłącznie nadgarstkiem a w momencie wyrzutu należy mieć jak najmniejszy kontakt z powierzchnią dysku.  Jest wiele technik poczynając od : backhand, forehand, overhand, staker, thumb throw aż po bardzo zaawansowane i widowiskowe airbounce, helicopter throw czy underhand.
  • CATCHES - chwyty podrzuconego dysku lub rzuconego przez partnera i tu podobnie dysponujemy kilkoma wariantami w zależności od wysokości na której łapiemy oraz dodania różnych obrotów, przełożeń i innych trików.
  • SPIN - wspomniana wcześniej rotacja niezbędna do stabilnego utrzymywania się dysku w powietrzu, będą ca też podstawą do nail delay czy airbrushing, bez której te sztuczki nie są wykonalne.
  • NAIL DELAY - jest to utrzymywanie dysku w ruchu obrotowym na kocu paznokcia, należy starać się utrzymywać palec w centralnej części dysku, dzięki czemu w najmniejszym stopniu wytraca on prędkość obrotową, i jest to najczęściej wykonywana figura łącząca wiele innych zagrań.
  • RIM DELAY - jest to prostsza wersja kontroli dysku od Nail Delay lecz też znacznie zwiększająca tarcie a w dalszej części przejście w ruch obrotowy dysku, charakteryzuje je trzymanie palca przy wewnętrznej krawędzi dysku.
  • AIRBRUSHING - jest to widowiskowe odbijanie i podkręcanie talerza przed sobą, polega na zrównoważeniu siły wiatru spychającej dysk na ciebie ( stojąc pod wiatr ), oraz nadawanie dalszej rotacji uderzając w zewnętrzną krawędź zgodnie z kierunkiem obrotu przy jednoczesnym odepchnięciu dysku    

Wszystkie zagrania należy wykonywać płynie bez zbędnego przekładnia oraz zatrzymań utrzymując właściwy FLOW, i to co najważniejsze czyli dobrą zabawę w której wiele trzeba przewidywać oraz improwizować.


pixel