Ultimate frisbee – to szybka gra zespołowa z użyciem dysku Frisbee łącząca w sobie elementy rugbby, piłki ręcznej, nożnej oraz koszykówki. Dynamiczna bezkontaktowa gra oparta o zasady Fair Play zbiera coraz więcej zwoleników na całym świecie w Polsce również powstała liga Ultimate frisbee skupiona wokół Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate.Skrócone zasady gry zespołowej


W rozgrywce uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Boisko do gry ma wymiary 100 x 37 metrów, lecz w praktyce można rozgrywać na dowolnym wcześniej ustalonym terenie . Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe długości 18 m. (zwane "zonami") Drużyna atakująca zdobywa punkty łapiąc frisbee w strefie punktowej przeciwnika, broniący starają się przewidzieć ruchy drużyny atakującej i przechwycić dysk Frisbee. 

Jedną z ważniejszych cech nadających dynamiczności jest zakaz biegania z dyskiem, po złapaniu dysku trzeba się zatrzymać następnie nie odrywając nogi od podłoża, oddać rzut. Jeżeli dysk upadnie, zostanie przechwycony lub strącony na ziemię przez zawodnika przeciwnej drużyny, należy oddać dysk przeciwnej drużynie. W przypadku rozgrywek w hali lub plaży wielkość boiska ulega zmniejszeniu. Najczęściej w takich warunkach na boisku gra pięciu a nie siedmiu zawodników.

Powstało wiele zagrań forehand, backhand, rzuty z podbiciem, outside inside oraz inside outside używane do omijania przeciwnika czy hammer i scoober. Film instruktażowy jak rzucać >> Film <<

Wśród producentów dysków liczą się tylko dwie firmy Wham-O produkująca różne zabawki oraz wyspecjalizowania wyłącznie w dyskach firma Discraft, której produkty oferujemy.

 

Przepisy Ultimate 2013 - międzynarodowej Federacji w wersji Polskiej .>> PDF <<
 

Oczywiście zanim przystąpimy do gry zespołowej Frisbee zapewnia nam wiele rozrywki wynikającej z samego rzucania, a powiększające się gronu posiadaczy wytworzyła dyski Sky-Styler do Freestyle czy juniorskie lżejsze i mniejsze dyski 145 gram, aż do Frisbee Golf oraz DogFrisbee. Warto też obejrzeć Trick Shot-y Brodie Smith pokazujący możliwości w precyzji rzutów.   

 

 pixel